1. Polskie Centrum Aluminium, zwane dalej stowarzyszeniem jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych - zrzeszającą osoby związane z działalnością szeroko rozumianego przemysłu aluminiowego w celu realizacji następujących zadań :
2. Stowarzyszenie może posługiwać się nazwą Polskie Centrum Aluminium oraz skróconą nazwą PolCentrAl jak również odpowiednikiem nazwy w języku angielskim - w wypadkach i na zasadach określonych przez stosowne przepisy prawa.
3. Siedzibą stowarzyszenia jest Skawina, adres : ul. Piłsudskiego 19, 32 - 050 Skawina.
4. Stowarzyszenie działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej obszarem - w wypadkach i na zasadach określonych przez stosowne przepisy prawa.
5. Stowarzyszenie jest utworzone na czas nieokreślony.
1. Założyciele Stowarzyszenia stają się jego członkami.
2. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne związane z działalnością szeroko rozumianego przemysłu aluminiowego
3. Stowarzyszenie skupia podmioty z następujących obszarów działań :
4. Członkostwo w Stowarzyszeniu jest bezpłatne.
5. Członkostwo w Stowarzyszeniu nabywa się przez złożenie deklaracji członkowskiej przez kandydata na ręce któregokolwiek członka zarządu Stowarzyszenia i zaakceptowanie kandydatury przez zarząd.
6. Osoba prawna może być wspierającym członkiem stowarzyszenia. Do nabycia i utraty członkostwa przez osoby prawne stosuje się odpowiednio przepisy o nabyciu i utracie członkowstwa przez osoby fizyczne.
Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje przez :
Członkowie Stowarzyszenia są obowiązani do :
Członkowie Stowarzyszenia mają prawo do :
Organami Stowarzyszenia są :
Uchwały organów Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów osób obecnych na posiedzeniu, chyba że statut stanowi inaczej.
1. Walne zebranie członków jest naczelnym organem Stowarzyszenia.
2. Zwyczajne walne zebranie członków zwołuje zarząd co najmniej 1 raz do roku w terminie do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego.
3. Nadzwyczajne walne zebranie członków może zwołać zarząd - z własnej inicjatywy lub na pisemne żądanie przynajmniej połowy członków Stowarzyszenia.
4. W razie nie zwołania przez zarząd walnego zebrania członków w przypadkach, o których mowa w pkt 2 lub 3, prawo do zwołania walnego zebrania członków przysługuje przynajmniej połowie członków Stowarzyszenia.
5. O czasie, miejscu oraz propozycjach porządku obrad każdy członek Stowarzyszenia powinien być poinformowany z co najmniej 14 dniowym uprzedzeniem - w każdy skuteczny sposób, w szczególności listownie, telefaxem, pocztą elektroniczną - na ostatni adres wskazany Stowarzyszeniu przez członka.
6. Walne zebranie członków może również być zwołane poprzez podjęcie uchwały na poprzedzającym go walnym zebraniu członków. W tym wypadku nie jest konieczne zachowanie wymagań formalnych przewidzianych w pkt 5.
Do kompetencji walnego zebrania członków należy :
1. Zarząd jest organem kierującym i reprezentującym Stowarzyszenie na zewnątrz.
2. Zarząd składa się z 2 do 5 osób, wybieranych spośród członków Stowarzyszenia.
3. Do składania oświadczeń w imieniu Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu.
4. Oświadczenia składane Stowarzyszeniu oraz doręczenia pism Stowarzyszeniu mogą być dokonywane wobec jednego członka zarządu.
5. Zarząd może ustanowić pełnomocnika do prowadzenia spraw określonego rodzaju lub dokonania określonej czynności.
6. Kadencja zarządu trwa 3 lata.
7. Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą walnego zebrania członków.
8. W przypadku osób wybranych w trakcie trwania kadencji - ich kadencja kończy się w terminie upływu kadencji całego zarządu.
9. Zarząd wybiera na swym pierwszym posiedzeniu Prezesa Zarządu, który kieruje pracami zarządu. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.
Do zakresu zadań zarządu należy :
1. Komisja rewizyjna sprawuje kontrolę działalności zarządu ze statutem i uchwałami walnego zebrania członków, przedstawiając swoją pisemną ocenę w tym przedmiocie wraz z uzasadnieniem walnemu zebraniu członków.
2. Komisja rewizyjna składa się z 2 osób, wybieranych spośród członków Stowarzyszenia przez walne zebranie członków.
3. Kadencja komisji rewizyjnej trwa 3 lata.
4. Członek komisji rewizyjnej może być w każdym czasie odwołany uchwałą walnego zebrania członków.
5. W przypadku osób wybranych w trakcie trwania kadencji - ich kadencja kończy się w terminie upływu kadencji całej komisji rewizyjnej.
6. W skład komisji rewizyjnej nie mogą wchodzić członkowie zarządu.
7. Komisja rewizyjna wybiera na swym pierwszym posiedzeniu Prezesa, który kieruje jej pracami.
Źródłami finansowania działalności statutowej są :
1. Rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
2. Sprawozdanie roczne wraz z bilansem i rachunkiem wyników zarząd przedstawia do zatwierdzenia walnemu zebraniu członków.
Niniejszy statut uchwalono 22.04.2002 r., zaktualizowano 15.03.2018 r.